Quantcast
Channel: podróżnik – Mapa świata
Viewing all articles
Browse latest Browse all 12

Mapa polityczna Europy

0
0

Europa to kolebka cywilizacji, jaką znamy. To tutaj swój początek miały 3 filary cywilizacji zachodniej: grecka filozofia, prawo rzymskie i etyka chrześcijańska. To w Europie leżą tak znaczące dla historii świata państwa jak Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania czy Włochy. Europa to w końcu też kontynent na terenie którego leży Polska. Właśnie dlatego jesteśmy nierozerwalnie z nią związani.

Państwa Europy

Mapa polityczna Europy obecnie pokazuje ok. 50 państw. Liczba ta może się wahać w zależności od źródła, z którego korzystamy. Niektórzy bowiem do europejskich państw zaliczają leżące w Azji Cypr i Armenię. Innym spornym punktem jest nieuznawane przez część krajów członkowskich ONZ Kosowo. Największym krajem leżącym w Europie jest Rosja (choć jej terytorium w większej części leży w Azji), najmniejszym zaś Watykan. Jest to również najmniejsze państwo świata. Nie tylko Rosja dzieli swoje terytoria między 2 kontynenty. Podobnie rzecz się ma z Azerbejdżanem, Gruzją, Kazachstanem i Turcją.

Mapa polityczna Europy i jej zmiany

Mapa polityczna Europy na przestrzeni wieków ulegała wielu przeobrażeniom. Wojny, unie personalne, rozpady państw – to wszystko zawsze niosło ze sobą olbrzymie zmiany. Ostatnie lata jak również cały wiek XX nie były od nich wolne. Wystarczy wspomnieć choćby rok 1918 i ponowne pojawienie się Polski na mapie Europy. Koniec lat 80. i początek 90. XX wieku przyniósł szerokie zmiany związane z rozpadem bloku komunistycznego. Na mapie politycznej pojawiły się takie niepodległe państwa jak Ukraina, Białoruś, Litwa, Łotwa czy Estonia. Doszło do połączenia 2 państw niemieckich, natomiast Czechosłowacja rozpadła się na Czechy i Słowację. Z Jugosławii wydzieliły się i ogłosiły niepodległość Chorwacja, Słowenia, Bośnia i Hercegowina i Macedonia. Już w kolejnym wieku doszło do kolejnego podziału i powstania niepodległych republik Serbii i Czarnogóry. W 2008 roku Kosowo ogłosiło niepodległość, czego nie uznała jednak Serbia. Obecny konflikt na Ukrainie podpowiada, że mapa polityczna Europy po raz kolejny się zmieni.

Artykuł Mapa polityczna Europy pochodzi z serwisu Mapa świata.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 12

Latest Images

Trending Articles